TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE28-42SN-L
983-6KE28-42SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE28-42SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 42POS SKT
Datasheet Download
983-6KE28-42SN-L.pdf
Availability of 983-6KE28-42SN-L
QUANTITY
983-6KE28-42SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE28-42SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE28-42SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE28-42SN-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE28-42SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE28-42SN-L Details Description
Related parts for 983-6KE28-42SN-L
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
PLUG 40POS DOUBLE ROW STRAIGHT datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 179,316 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WDT CIRCUIT SOT323-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf