TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-12PN
983-6S14-12PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-12PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6S14-12PN.pdf
Availability of 983-6S14-12PN
QUANTITY
983-6S14-12PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-12PN
Internal Part NumberEIS-983-6S14-12PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-12PN
Related Links983-6S, 983-6S14-12PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-12PN Details Description
Related parts for 983-6S14-12PN
FAN AXIAL 171.5X55MM 24V MT24B3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.025 WHITE 100' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2.7GHZ 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 2.75VDC 30A SMD datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf