TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-12S7-L
983-6S14-12S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-12S7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
983-6S14-12S7-L.pdf
Availability of 983-6S14-12S7-L
QUANTITY
983-6S14-12S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-12S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6S14-12S7-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-12S7-L
Related Links983-6S1, 983-6S14-12S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-12S7-L Details Description
Related parts for 983-6S14-12S7-L
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS 1000PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
CONN PIN SIZE #12 PCB datasheet.pdf
HANDLE 5"MOUNT/1.64"HIGH BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
BOARD MOUNT SOCKET JUNCTION MODU datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.2A 27 MOHM SMD datasheet.pdf