TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S18-14P6-L
983-6S18-14P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S18-14P6-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN
Datasheet Download
983-6S18-14P6-L.pdf
Availability of 983-6S18-14P6-L
QUANTITY
983-6S18-14P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S18-14P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6S18-14P6-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S18-14P6-L
Related Links983-6S1, 983-6S18-14P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S18-14P6-L Details Description
Related parts for 983-6S18-14P6-L
CONN RCPT 27POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO252-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf