TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S18-31S6
983-6S18-31S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6S18-31S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6S18-31S6.pdf
Availability of 983-6S18-31S6
QUANTITY
983-6S18-31S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S18-31S6
Internal Part NumberEIS-983-6S18-31S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S18-31S6
Related Links983-6S, 983-6S18-31S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S18-31S6 Details Description
Related parts for 983-6S18-31S6
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 24A IN LINE datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 100KHZ 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC SEQUENCER/SUPERVISOR 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf