TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S22-55SN-L
983-6S22-55SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S22-55SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
983-6S22-55SN-L.pdf
Availability of 983-6S22-55SN-L
QUANTITY
983-6S22-55SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S22-55SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6S22-55SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S22-55SN-L
Related Links983-6S2, 983-6S22-55SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S22-55SN-L Details Description
Related parts for 983-6S22-55SN-L
RCPT ASSY,R/A,CHAMP 050,80 POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE 10M 22AWG PVC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG YELLOW CA datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT HER 0.52" CC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
BEVEL 3.00MM 800 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf