NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK7C06-40AITE,118
BUK7C06-40AITE,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK7C06-40AITE,118
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
BUK7C06-40AITE,118.pdf
Availability of BUK7C06-40AITE,118
QUANTITY
BUK7C06-40AITE,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK7C06-40AITE,118
Internal Part NumberEIS-BUK7C06-40AITE,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureCurrent Sensing
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4300pF @ 25V
Power - Max272W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK7C06-40AITE,118
BUK7C06-40AITE,118 Details Description
Related parts for BUK7C06-40AITE,118
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW LLDS datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.8VC PLAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf