TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S24-61P6
983-6S24-61P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6S24-61P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6S24-61P6.pdf
Availability of 983-6S24-61P6
QUANTITY
983-6S24-61P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S24-61P6
Internal Part NumberEIS-983-6S24-61P6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S24-61P6
Related Links983-6S, 983-6S24-61P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S24-61P6 Details Description
Related parts for 983-6S24-61P6
CAP FILM 0.056UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CABLE DUCT SLOT PVC BLUE 2M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf