TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S24-61S6-L
983-6S24-61S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S24-61S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT
Datasheet Download
983-6S24-61S6-L.pdf
Availability of 983-6S24-61S6-L
QUANTITY
983-6S24-61S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S24-61S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6S24-61S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S24-61S6-L
Related Links983-6S2, 983-6S24-61S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S24-61S6-L Details Description
Related parts for 983-6S24-61S6-L
JUMPER-H1505TR/A2015W/H1505TR 5" datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 1206 datasheet.pdf
LED 4HI 3MM 5V GN/YW/GN/YW PC MT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 760 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf