TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE12-12P7
983-6SE12-12P7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE12-12P7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6SE12-12P7.pdf
Availability of 983-6SE12-12P7
QUANTITY
983-6SE12-12P7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE12-12P7
Internal Part NumberEIS-983-6SE12-12P7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE12-12P7
Related Links983-6SE, 983-6SE12-12P7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE12-12P7 Details Description
Related parts for 983-6SE12-12P7
EVAL MODULE FOR TPS54350-235 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24SOIC datasheet.pdf
IC 16BIT D TYPE LATCH 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC VCXO 64.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" TIN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf