Omron A6SN-7101-P
A6SN-7101-P picture photo
Mfg. Part Number
A6SN-7101-P
Brief Description
SWITCH DIP 7POS FLUSH ACT SMD
Datasheet Download
A6SN-7101-P.pdf
Availability of A6SN-7101-P
QUANTITY
A6SN-7101-P Order Process
Ship out your order
Specifications of A6SN-7101-P
Internal Part NumberEIS-A6SN-7101-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package750
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesA6SN
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST
Number of Positions7
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact Material-
Contact Finish-
Height Above Board0.175" (4.45mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
Features-
Body Material-
Length0.776" (19.71mm)
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A6SN-7101-P
Related LinksA6SN-, A6SN-7101-P Datasheet, Omron Distributor
A6SN-7101-P Details Description
Related parts for A6SN-7101-P
RES 6.8K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
C/A DUP SC/MT-RJ SM2M1 datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.7V 0.32A 8TDFN datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf