TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE14-15PN-L
983-6SE14-15PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE14-15PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
983-6SE14-15PN-L.pdf
Availability of 983-6SE14-15PN-L
QUANTITY
983-6SE14-15PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE14-15PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE14-15PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE14-15PN-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE14-15PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE14-15PN-L Details Description
Related parts for 983-6SE14-15PN-L
RES 18 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 330MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 200MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf