TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE18-31P7-L
983-6SE18-31P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE18-31P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
983-6SE18-31P7-L.pdf
Availability of 983-6SE18-31P7-L
QUANTITY
983-6SE18-31P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE18-31P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE18-31P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE18-31P7-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE18-31P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE18-31P7-L Details Description
Related parts for 983-6SE18-31P7-L
CONN JACK .018" NICKEL SMA datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 15.5A 4.52 MOHM datasheet.pdf
AMP PACE CONN 22POS 156X200C/L datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W datasheet.pdf