TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE20-39S6
983-6SE20-39S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE20-39S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6SE20-39S6.pdf
Availability of 983-6SE20-39S6
QUANTITY
983-6SE20-39S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE20-39S6
Internal Part NumberEIS-983-6SE20-39S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE20-39S6
Related Links983-6SE, 983-6SE20-39S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE20-39S6 Details Description
Related parts for 983-6SE20-39S6
MAT MALE SNP 11-3/4X59-1/2X1/16 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V 1111 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 24"X 36YD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
VARISTOR 198V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf