FFF 98401-402-12LF
98401-402-12LF picture photo
Mfg. Part Number
98401-402-12LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK SMT
Datasheet Download
98401-402-12LF.pdf
Availability of 98401-402-12LF
QUANTITY
98401-402-12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98401-402-12LF
Internal Part NumberEIS-98401-402-12LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98401-402-12LF
Related Links98401-4, 98401-402-12LF Datasheet, FFF Distributor
98401-402-12LF Details Description
Related parts for 98401-402-12LF
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 30W datasheet.pdf