FFF 98414-G06-12ULF
98414-G06-12ULF picture photo
Mfg. Part Number
98414-G06-12ULF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM STR DL PCB
Datasheet Download
98414-G06-12ULF.pdf
Availability of 98414-G06-12ULF
QUANTITY
98414-G06-12ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98414-G06-12ULF
Internal Part NumberEIS-98414-G06-12ULF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98414-G06-12ULF
Related Links98414-G, 98414-G06-12ULF Datasheet, FFF Distributor
98414-G06-12ULF Details Description
Related parts for 98414-G06-12ULF
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMU09H/AE09G/HMU09H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
RES 332K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V DO213AB datasheet.pdf