FFF 98416-S06-16ULF
98416-S06-16ULF picture photo
Mfg. Part Number
98416-S06-16ULF
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
98416-S06-16ULF.pdf
Availability of 98416-S06-16ULF
QUANTITY
98416-S06-16ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98416-S06-16ULF
Internal Part NumberEIS-98416-S06-16ULF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package31
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98416-S06-16ULF
Related Links98416-S, 98416-S06-16ULF Datasheet, FFF Distributor
98416-S06-16ULF Details Description
Related parts for 98416-S06-16ULF
LED PNL MT 9MM 12V BLACK YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP OCP UVLO 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 104MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf