Microchip Technology PIC24FJ32MC104-E/ML
PIC24FJ32MC104-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ32MC104-E/ML
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC24FJ32MC104-E/ML.pdf
Availability of PIC24FJ32MC104-E/ML
QUANTITY
PIC24FJ32MC104-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ32MC104-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ32MC104-E/ML
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 06/Mar/2014
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed16 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ32MC104-E/ML
Related LinksPIC24FJ32, PIC24FJ32MC104-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ32MC104-E/ML Details Description
Related parts for PIC24FJ32MC104-E/ML
IC 8MHZ Z8500 SCC 44-PLCC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .16-.39"1000PC datasheet.pdf
IC RF POWER AMP WLAN 12-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 600MA 470 MOHM datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf