FFF 98464-F61-18ULF
98464-F61-18ULF picture photo
Mfg. Part Number
98464-F61-18ULF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS 2MM R/A DL PCB
Datasheet Download
98464-F61-18ULF.pdf
Availability of 98464-F61-18ULF
QUANTITY
98464-F61-18ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98464-F61-18ULF
Internal Part NumberEIS-98464-F61-18ULF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98464-F61-18ULF
Related Links98464-F, 98464-F61-18ULF Datasheet, FFF Distributor
98464-F61-18ULF Details Description
Related parts for 98464-F61-18ULF
RES ARRAY 9 RES 330 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.58V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO35 datasheet.pdf