| Internal Part Number | EIS-99M0111-12-0 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) | |
| Series | - | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Conductor Strand | 37/28 | |
| Conductor Material | Copper, Tinned | |
| Jacket (Insulation) Material | Polyester | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.106" (2.69mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.006" (0.15mm) | |
| Length | 1' (304.8mm) | |
| Voltage | 600V | |
| Operating Temperature | 120°C | |