TXC CORPORATION 9B-11.2896MAAJ-B
9B-11.2896MAAJ-B picture photo
Mfg. Part Number
9B-11.2896MAAJ-B
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
9B-11.2896MAAJ-B.pdf
Availability of 9B-11.2896MAAJ-B
QUANTITY
9B-11.2896MAAJ-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 9B-11.2896MAAJ-B
Internal Part NumberEIS-9B-11.2896MAAJ-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9B
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency11.2896MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9B-11.2896MAAJ-B
Related Links9B-11.28, 9B-11.2896MAAJ-B Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9B-11.2896MAAJ-B Details Description
Related parts for 9B-11.2896MAAJ-B
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
100 50SR R/A,REDESIGN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf