TXC CORPORATION 9C-11.0592MBBK-T
9C-11.0592MBBK-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-11.0592MBBK-T
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S
Datasheet Download
9C-11.0592MBBK-T.pdf
Availability of 9C-11.0592MBBK-T
QUANTITY
9C-11.0592MBBK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-11.0592MBBK-T
Internal Part NumberEIS-9C-11.0592MBBK-T
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49S
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C-11.0592MBBK-T
Related Links9C-11.05, 9C-11.0592MBBK-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9C-11.0592MBBK-T Details Description
Related parts for 9C-11.0592MBBK-T
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDI430MYI datasheet.pdf
IC DUAL 2IN AND/OR 14SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHIELD CLIP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf