TXC CORPORATION 9C-11.0592MEEJ-T
9C-11.0592MEEJ-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-11.0592MEEJ-T
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
9C-11.0592MEEJ-T.pdf
Availability of 9C-11.0592MEEJ-T
QUANTITY
9C-11.0592MEEJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-11.0592MEEJ-T
Internal Part NumberEIS-9C-11.0592MEEJ-T
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C-11.0592MEEJ-T
Related Links9C-11.05, 9C-11.0592MEEJ-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9C-11.0592MEEJ-T Details Description
Related parts for 9C-11.0592MEEJ-T
IC COUNTER RIPPLE 7STAGE 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 76.8OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECPT 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" STACKER datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG GRAY 500' datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf