TXC CORPORATION 9C-60.000MAAE-T
9C-60.000MAAE-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-60.000MAAE-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 60.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S
Datasheet Download
9C-60.000MAAE-T.pdf
Availability of 9C-60.000MAAE-T
QUANTITY
9C-60.000MAAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-60.000MAAE-T
Internal Part NumberEIS-9C-60.000MAAE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency60MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49S
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C-60.000MAAE-T
Related Links9C-60.0, 9C-60.000MAAE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9C-60.000MAAE-T Details Description
Related parts for 9C-60.000MAAE-T
RES 120 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 36POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR FF 8-USOP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
090 FEMALE TERMINAL-LIF TYPE (L) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf