TXC CORPORATION 9C-60.000MAAJ-T
9C-60.000MAAJ-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-60.000MAAJ-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
9C-60.000MAAJ-T.pdf
Availability of 9C-60.000MAAJ-T
QUANTITY
9C-60.000MAAJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-60.000MAAJ-T
Internal Part NumberEIS-9C-60.000MAAJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency60MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C-60.000MAAJ-T
Related Links9C-60.0, 9C-60.000MAAJ-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9C-60.000MAAJ-T Details Description
Related parts for 9C-60.000MAAJ-T
TRANS NPN 30V 0.6A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 1000V GBPC datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
MODULE PWR ENT datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
INDICATOR, SQUARE,WHITE, 24V datasheet.pdf