TXC CORPORATION 9C-7.3728MAAE-T
9C-7.3728MAAE-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-7.3728MAAE-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S
Datasheet Download
9C-7.3728MAAE-T.pdf
Availability of 9C-7.3728MAAE-T
QUANTITY
9C-7.3728MAAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-7.3728MAAE-T
Internal Part NumberEIS-9C-7.3728MAAE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49S
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C-7.3728MAAE-T
Related Links9C-7.37, 9C-7.3728MAAE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9C-7.3728MAAE-T Details Description
Related parts for 9C-7.3728MAAE-T
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 22.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf