Yageo 9C04021A1502FLHF3
9C04021A1502FLHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9C04021A1502FLHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9C04021A1502FLHF3.pdf
Availability of 9C04021A1502FLHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C04021A1502FLHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C04021A1502FLHF3
Internal Part NumberEIS-9C04021A1502FLHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C04021A1502FLHF3
Related Links9C04021A, 9C04021A1502FLHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9C04021A1502FLHF3 Details Description
Related parts for 9C04021A1502FLHF3
JUMPER-H1505TR/A3048S/H1505TR 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 45V TO-262AA datasheet.pdf