Yageo 9C04021A1961FLHF3
9C04021A1961FLHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9C04021A1961FLHF3
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9C04021A1961FLHF3.pdf
Availability of 9C04021A1961FLHF3
QUANTITY
9C04021A1961FLHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C04021A1961FLHF3
Internal Part NumberEIS-9C04021A1961FLHF3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C04021A1961FLHF3
Related Links9C04021A, 9C04021A1961FLHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9C04021A1961FLHF3 Details Description
Related parts for 9C04021A1961FLHF3
DIODE ZENER 12V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 150V 150A MS-013 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 3A 8PS datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf