Microchip Technology PIC16F1507-E/P
PIC16F1507-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1507-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16F1507-E/P.pdf
Availability of PIC16F1507-E/P
QUANTITY
PIC16F1507-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1507-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1507-E/P
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1507 Datasheet Update 15/Apr/2014
PIC16(L)F1507 Datasheet Update 01/Jul/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Errata Update 22/Sep/2015
PIC16(L)F1507 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1507-E/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1507-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1507-E/P Details Description
Related parts for PIC16F1507-E/P
CONV DC/DC 1.5W SNG 12V 3.3V PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
SGE1510-0-0780A-100C-100C datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf