Yageo 9C06031A1101JLHFT
9C06031A1101JLHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1101JLHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1101JLHFT.pdf
Availability of 9C06031A1101JLHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1101JLHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1101JLHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1101JLHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1101JLHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1101JLHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1101JLHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1101JLHFT
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 11.5A TO252 datasheet.pdf
25P M SC PI FILT 370PF datasheet.pdf