Yageo 9C06031A1820FKHFT
9C06031A1820FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1820FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1820FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A1820FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1820FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1820FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1820FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1820FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1820FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1820FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1820FKHFT
IDC CABLE - MSR10K/MC10M/MPD10K datasheet.pdf
MODULE AUDIO HSP BLUETOOTH CLSS2 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A TO263-3 datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf