Yageo 9C06031A2430FKHFT
9C06031A2430FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A2430FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A2430FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A2430FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A2430FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A2430FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A2430FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A2430FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A2430FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A2430FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A2430FKHFT
CONN SOCKET 2-FB 180POS 5ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X750MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 77MA 66 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 25C P 12" YEL FLOAT NI datasheet.pdf