Yageo 9C06031A3R90JGHFT
9C06031A3R90JGHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A3R90JGHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A3R90JGHFT.pdf
Availability of 9C06031A3R90JGHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A3R90JGHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A3R90JGHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A3R90JGHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A3R90JGHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A3R90JGHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A3R90JGHFT Details Description
Related parts for 9C06031A3R90JGHFT
TRIMMER 500K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH 2.5GHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 15NS 32QFP datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 2.56X9.25" FOR NB datasheet.pdf
E-S MK-2(+) PLUG 2P ASSY datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf