Yageo 9C06031A7872FKHFT
9C06031A7872FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A7872FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A7872FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A7872FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A7872FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A7872FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A7872FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A7872FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A7872FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A7872FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A7872FKHFT
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED T1 3/4 MIDGET GROOVE 12V GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf