Yageo 9C06031A9763FKHFT
9C06031A9763FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A9763FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A9763FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A9763FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A9763FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A9763FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A9763FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A9763FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A9763FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A9763FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A9763FKHFT
LIGHT PIPE 5.08MM 4POS RA SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 20A FASTON datasheet.pdf
CAP CER COMMERCIAL 0402 RF KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM SHLD 16POS DL SMD datasheet.pdf