Yageo 9C08052A1541FKHFT
9C08052A1541FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A1541FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A1541FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A1541FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A1541FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A1541FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A1541FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A1541FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A1541FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A1541FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A1541FKHFT
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 35NH 3A SMD datasheet.pdf