Yageo 9C08052A1911FKHFT
9C08052A1911FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A1911FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A1911FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A1911FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A1911FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A1911FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A1911FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A1911FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A1911FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A1911FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A1911FKHFT
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLK 5V OPTOCOUPLE datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 5.9NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
RES 412K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf