Yageo 9C08052A2370FKHFT
9C08052A2370FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A2370FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A2370FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A2370FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A2370FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A2370FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A2370FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A2370FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A2370FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A2370FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A2370FKHFT
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 16.4A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf