Elna America DK-6R3D473T
DK-6R3D473T picture photo
Mfg. Part Number
DK-6R3D473T
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 47MF -20% +80% 6.3V T/H
Datasheet Download
DK-6R3D473T.pdf
Availability of DK-6R3D473T
QUANTITY
DK-6R3D473T Order Process
Ship out your order
Specifications of DK-6R3D473T
Internal Part NumberEIS-DK-6R3D473T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDK
PackagingBulk
Capacitance47mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DK-6R3D473T
Related LinksDK-6R, DK-6R3D473T Datasheet, Elna America Distributor
DK-6R3D473T Details Description
Related parts for DK-6R3D473T
THERMOSTAT 135 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
TXRX OPT SFP DGTL 850NM IND datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG IVY 600' datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf