Yageo 9C08052A2940FKHFT
9C08052A2940FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A2940FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A2940FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A2940FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A2940FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A2940FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A2940FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A2940FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A2940FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A2940FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A2940FKHFT
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 Y/G BK datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT SYSTEM 20-QFN datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC LOOSE-CELL NIMH CHRGR 16TSSOP datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 254LGT TYPE A 5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf