Yageo 9C08052A2R74FGHFT
9C08052A2R74FGHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A2R74FGHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A2R74FGHFT.pdf
Availability of 9C08052A2R74FGHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A2R74FGHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A2R74FGHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A2R74FGHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A2R74FGHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A2R74FGHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A2R74FGHFT Details Description
Related parts for 9C08052A2R74FGHFT
IC PROGRAM 4.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 BNCM BNCF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf