United Chemi-Con EKZN350ELL471MJ20S
EKZN350ELL471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN350ELL471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZN350ELL471MJ20S.pdf
Availability of EKZN350ELL471MJ20S
QUANTITY
EKZN350ELL471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN350ELL471MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKZN350ELL471MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN350ELL471MJ20S
Related LinksEKZN350EL, EKZN350ELL471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN350ELL471MJ20S Details Description
Related parts for EKZN350ELL471MJ20S
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC TXRX BTL TRAPEZIODAL 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CAP 6POS DBL LOCK NATURAL datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.255 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf