Yageo 9C08052A6R98FGHFT
9C08052A6R98FGHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A6R98FGHFT
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A6R98FGHFT.pdf
Availability of 9C08052A6R98FGHFT
QUANTITY
9C08052A6R98FGHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A6R98FGHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A6R98FGHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A6R98FGHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A6R98FGHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A6R98FGHFT Details Description
Related parts for 9C08052A6R98FGHFT
CONN HEADER 12POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 124 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 0.10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7T 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf