Yageo 9C12063A1180FKHFT
9C12063A1180FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A1180FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A1180FKHFT.pdf
Availability of 9C12063A1180FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A1180FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A1180FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A1180FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A1180FKHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A1180FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A1180FKHFT Details Description
Related parts for 9C12063A1180FKHFT
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3LAYER 20/18POS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 14"W datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 90MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 27POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf