Yageo 9C12063A3R00JGHFT
9C12063A3R00JGHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A3R00JGHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A3R00JGHFT.pdf
Availability of 9C12063A3R00JGHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A3R00JGHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A3R00JGHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A3R00JGHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A3R00JGHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A3R00JGHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A3R00JGHFT Details Description
Related parts for 9C12063A3R00JGHFT
CONN PLUG 7POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf