Yageo 9C12063A5R60JGHFT
9C12063A5R60JGHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A5R60JGHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A5R60JGHFT.pdf
Availability of 9C12063A5R60JGHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A5R60JGHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A5R60JGHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A5R60JGHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A5R60JGHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A5R60JGHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A5R60JGHFT Details Description
Related parts for 9C12063A5R60JGHFT
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 245MA 1.32 OHM datasheet.pdf