Vicor Corporation V375B3V3C100B
V375B3V3C100B picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3C100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V375B3V3C100B.pdf
Availability of V375B3V3C100B
QUANTITY
V375B3V3C100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3C100B
Internal Part NumberEIS-V375B3V3C100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3C100B
Related LinksV375B3, V375B3V3C100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3C100B Details Description
Related parts for V375B3V3C100B
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 3PH 800V ECO-PAC1 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM R/A 5CKT datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf