Yageo 9C12063A66R5FKHFT
9C12063A66R5FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A66R5FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A66R5FKHFT.pdf
Availability of 9C12063A66R5FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A66R5FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A66R5FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A66R5FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A66R5FKHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A66R5FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A66R5FKHFT Details Description
Related parts for 9C12063A66R5FKHFT
28-PIN TEST CLIP ALLOY SOIC .30" datasheet.pdf
CBS DOUBLE BLIND HOLE 12MM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.5V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRANSFORMER WE-LAN MED 10/100BT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 490MA 67 MOHM SMD datasheet.pdf