Yageo 9T04021A1602CBHF3
9T04021A1602CBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A1602CBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A1602CBHF3.pdf
Availability of 9T04021A1602CBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A1602CBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A1602CBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A1602CBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A1602CBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A1602CBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A1602CBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A1602CBHF3
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (C-240-56X) datasheet.pdf
REFLECTR 1POS 45MM RND OD 20.2MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
IP CORE OSCILLATOR EC/ECP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf