Yageo 9T04021A2051FBHF3
9T04021A2051FBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A2051FBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A2051FBHF3.pdf
Availability of 9T04021A2051FBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A2051FBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A2051FBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A2051FBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A2051FBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A2051FBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A2051FBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A2051FBHF3
RES 2K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 50W datasheet.pdf
ADC 10BIT 2CHAN 500KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS PCB GOLD datasheet.pdf
SAC305 TRI BAR SOLDR - 2.5LB datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 16QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf